www.České-Budějovice.cz

Už nemůžeme říci, že jsme to nemohli vědět

Po08102020

Last update09:11:44

Back Politka Šumava Důvěra v ředitele Stráského se otřásá, na krku už má i trestní oznámení

Důvěra v ředitele Stráského se otřásá, na krku už má i trestní oznámení

  • PDF

Důvěra jihočeských politiků i starostů v nového ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského utrpěla znatelný šrám. Poté, co Stráský neobratně vysvětloval použití chemie na hubení kůrovce, přicházejí s kritikou nejen jeho odpůrci ale i i jeho zastánci. Plzeňský student a ekolog Martin Marek dokonce podal na Stráského trestní oznámení.

Nový ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský

Nový ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský| foto: Ladislav Němec,MF DNES

Stráského vysvětlení použití pesticidů proti kůrovci v druhých zónách parku bez povolení vzbudilo řadu pochybností. Nejprve popíral, že by příkaz k použití dal, a pak naopak přiznal, že to byl právě on, kdo použití nařídil.

 

Nyní jej jeho zastánci vyzývají, aby vše pořádně vysvětlil. Pro ekologické aktivisty a vědce, kteří stojí od začátku proti Stráskému, je to naopak další munice, jak jej jako šéfa parku znevěrohodnit.

MF DNES oslovila jihočeské a západočeské osobnosti, které dlouhé roky do sporu o kácení či nekácení na Šumavě promlouvají s jedinou otázkou: Má Jan Stráský stále vaši důvěru? Zatímco odpůrci současného ředitele hovoří stále stejně a argumentují, že není odborníkem či přírodovědcem, jeho zastánci jej obhajují, avšak dodávají slovíčkoale...

Třeba jako jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD. "Pan ředitel má mou důvěru, ale i já povytahuji obočí a divím se těmto krokům.Mělby je nyní jednoznačně a jasně vysvětlit," prohlásil Zimola.

Podobně hovoří také šumavští starostové. Ti však stále za Stráským stojí. Pro použití chemie v šumavských lesích sami hledají vysvětlení a obhajují tento krok hlavně slovy o tom, že kůrovec nepočká a je třeba s ním bojovat co nejdříve.

"Chemie se používala i za bývalého vedení šumavského parku, za ředitele Františka Krejčího se používala v ještě větší míře a nikdo na to neupozorňoval. Moji podporu stále má, ale je škoda, že situaci nedokázal v médiích lépe vysvětlit, protože tím, že byly rozmístěny otrávené lapáky na hranici druhé zóny, a ne v první, tak nedošlo k takovému prohřešku, aby musel vzbuzovat hysterii, jakou teď vzbuzuje," říká například starosta Modravy Antonín Schubert.

Podle aktivistů by měl zasáhnout ministr

Naopak ekologičtí aktivisté a vědci tvrdí, že použití insekticidů je takový průšvih, že by měl zasáhnout ministrživotního prostředíTomáš Chalupa.

"Na to, že Jan Stráský není odborně kompetentní na tuto funkci, jsme upozorňovali od samého začátku. Toto je jen další důkaz. Nebudeme jej ale vyzývat, aby odstoupil, to by měl vycítit on sám. Když nedal na naše rady na začátku, kdy byl jmenován do funkce, nedá na nás ani nyní," shrnul ekologický aktivista Jaromír Bláha.

Do hry promlouvají i samotní lesníci. Ti se však dohadům o tom, kdo nařídil použití insekticidů, jen smějí. "Myslíte, že by něco takového udělal některý z vedoucích lesních správ? Takový povel musí přijít shora, my jen děláme, co diktuje vedení. Proto jsme se smáli slovům o tom, že se bude hledat viník," říká jeden z vedoucích lesních správ parku. Protože ale má strach o práci, své jméno neprozradí.

Zatímco se dohadují, kůrovec napadl další stromy

Zatímco obě strany sporu se hádají, jak proti kůrovci v tuto chvíli zasáhnout, brouk už napadl další tisíce stromů. Díky teplému počasí a příznivým podmínkám už v nižších polohách vylétl. A právě tam jsou nyní jakékoliv obrany zbytečné a správa parku musí počkat do léta na další rojení kůrovců.

Od začátku roku už správa parku pokácela 13 tisíc kubíků dřeva. "V nižších nadmořských výškách, kde se kůrovec už začal rojit a vylétávat ze stromů, které loni napadl, teď už žádný zásah nepřichází v úvahu," potvrdil náměstek ředitele parku Jiří Mánek.

V lokalitách, které jsou v nadmořských výškách nad tisíc metrů nad mořem, mají lesníci ještě zhruba tři týdny čas pracovat. Správa parku plánuje, že letos vytěží zhruba 400 tisíc kubíků dřeva, tedy srovnatelné množství jako loni pod vedením Františka Krejčího.


Václav Janouš MF DNES

iDNES.cz

Důvěra v ředitele Stráského se otřásá, na krku už má i trestní oznámení

9. května 2011 16:33

 

 

 

Komentářů
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."